Duyurular

Ders zili Okul Sütü için çaldı!

2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı ile birlikte Okul Sütü dağıtımına da başlandı. Öğrencilerin daha iyi beslenebilmesi için düzenlenen Okul Sütü Programı kapsamında, 32 bin okulda, 6 milyon öğrenciye, 200 mililitre ambalajlı süt dağıtılacak.

İlkokul çağındaki öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırılması, sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için başlatılan okul sütü programı 7. Yılında da devam ediyor. Program kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı boyunca 32 bin okulda, 6 milyon öğrenciye, haftada üç gün 200 mililitre ambalajlı süt dağıtılacak.

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanları katıldı.

2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi ile birlikte okul sütü dağıtımının başlaması dolayısıyla, Ankara Çankaya’daki Muazzez Karaçay İlkokulu’nda bir tören düzenlendi. Törene, Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Sabit Karaca, Ankara Valisi Erol Topaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan katıldı.

Törende konuşan USK Yönetim Kurulu Başkanı Sabit Karaca, Okul Sütü Programı’nın 7 yıldır kesintisiz devam ettiğini belirterek, dağıtılan süt miktarı göz önüne alındığında programın en büyük sosyal projeler arasında yer aldığını söyledi. Programın amacının öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak ve gelişimlerine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayan Karaca, “Aynı zamanda aileler ve öğretmenler için sağlıklı koşullarda süt tüketiminin önemine yönelik farkındalık kazandırılmış oluyor. Bu nedenle Okul Sütü Programı’nın geleceğin yetişkinlerine yapılan önemli bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönem okullarda yaklaşık 55 bin ton süt dağıtılacak” dedi.

Ankara Valisi Erol Topaca da, Okul Sütü Programı’nın faydalarına dikkat çektiği konuşmasında, öğrencilere ve öğretmenlere eğitim öğretim yılının ikinci yarısında başarılar diledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen ve USK’nın da katkı verdiği Okul Sütü Programı’nın bu yıl 7’inci kez uygulandığına dikkat çekti, yapılan çalışmaları anlattı.

255 milyon paket süt dağıtılacak

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz,  65 binin üzerinde okulda 18 milyona yakın öğrenci ve 1 milyon 71 bin öğretmenle öğretim yılının ikinci döneminin başladığını söyledi. Okul Sütü Programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar kutu süt dağıtıldığını belirten İsmet Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Okul sütü programını başlatıyoruz, hayırlı olsun. Okul sütü programı ilkokul çağındaki öğrencilerine süt içme sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması için başlandı.  Bu program 7. yılına girdi.

Bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar kutu süt öğrencilerimize dağıtılmıştır. Türkiye geneli resmi, özel okullarda ana okulu, ana sınıfı, uygulama sınıfı ve ilk okulda toplam yaklaşık 6 milyon öğrencimize yaklaşık 255 milyon paket süt dağıtımını gerçekleştireceğiz.”

“Sütü yeterince tüketmek zorundayız”

Törende konuşmasına Afrin’e yönelik olarak devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda ve diğer tüm görevlerde hayatını kaybeden şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek başlayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da, sütün sağlık için temel bir beslenme maddesi olduğunun altını çizdi. Demircan, “Hayata geldiğimiz andan itibaren ilk besinimiz süt, dolayısıyla süt fevkalade önemli. Sütü yeterince tüketirsek sağlıklı beslenmiş oluruz. Sağlıklı beslenme sağlıklı bünye ve sağlıklı nesiller demektir” dedi.

Türkiye’nin bu anlamda çok önemli bir adımı attığını belirterek, süt üretiminde gelinen noktayı çocukların da hizmetine sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmet Demircan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde 17 milyona ulaşan ilk ve orta öğretimdeki öğrenci sayımız bizim için geleceğimizin güvencesi, teminatıdır. Besinler arasında bulunan un, şeker ve tuz gibi beyazlardan uzak durmaya çalışıyoruz. Bir beyaz var ki, süt, onu yeterince tüketmek zorundayız. Süt tüketimine dikkat edeceğiz.

“Dijital ortam hareketli hayattan alıkoyuyor”

Dikkat edilmesi gereken bir diğer alan da sağlıklı beslenme ve hareketli hayat. Bugün dijital ortam oyunları sizleri hareketli hayattan alıkoyabilir. Gençlerimiz üzerinde sağlıklı beslenememenin getirdiği bazı sorunlar var, aşırı kiloya dikkat edeceğiz. Süt bize bu noktada destek verir, süt ve süt ürünleri ile beslenirsek, kilo alma sorunu yaşamayız.”

Konuşmaların ardından günün anısına öğrencilerle toplu fotoğraf çektiren Bakanlar İsmet Yılmaz ve Ahmet Demircan, daha sonra sınıfları dolaşarak, öğrencilere süt içmeleri yönünde tavsiyelerde bulundular.