Duyurular

Okullar açıldı, okul sütü dağıtımı başladı!

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci yarısında uygulanacak Okul Sütü Programı kapsamında okul sütlerinin dağıtımına başlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, imkanlar ölçüsünde Okul Sütü Programı’nı genişleteceklerini söyledi.

Çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırılarak sağlıklı beslenmelerine katkı amacıyla 2012 yılında başlatılan Okul Sütü Programı 6’ıncı yılına girdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Ulusal Süt Konseyi (USK) desteğiyle Okul Sütü Dağıtımına, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci yarısının başladığı 6 Şubat’ta Ankara Batıkent’teki Kent-Koop İlkokulu’nda düzenlenen törenle başlandı.

okul-sutu-2017-toren-gidahatti

Program kapsamında ikinci yarıyıl boyunca yaklaşık 34 bin okuldaki 6 milyonu aşkın anasınıfı ve ilkokul öğrencisine, haftada üç gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) olmak üzere, toplam 290 milyon kutu 200 ml. UHT içme sütü dağıtılacak. Böylece 6 uygulama yılında öğrencilere, toplam 1 milyar 522 milyon kutu süt dağıtılmış olacak.

harun-calli-okul-sutu-2017-gidahatti

Çallı: “Program tüm yıla yayılmalı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara Valisi Ercan Topaca, Bakanlık yetkilileri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı, Okul Sütü Programı’nın 2012 yılından bu yana Bakanlıkların işbirliği ve konseyin desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi. Bakanlara programa destekleri için teşekkür eden Çallı, okul sütünün tek yarı yılda dağıtıldığını hatırlatarak, süt dağıtımının okulların açık olduğu döneme yayılması gerektiğini kaydetti. Okullarda beslenme eğitimi verilmesinin önemine dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan destek isteyen Çallı, velilere de, “Okul sütlerinin, marketlerde raflardan alınan sütlerden hiçbir farkı yoktur. Dağıtılan sütler aynı kalitedir. Çocuklarımızın süt içmelerini sağlayalım” diye seslendi.

okul-sutu-2017-ankara-valisi-erol-topaca-gidahatti

Topaca: “Projenin faydası tartışmasız”

Ankara Valisi Erol Topaca da, insanların hayata adım attıkları andan itibaren ilk yiyeceklerinin süt olduğunu hatırlatarak, dinimizce de övülen yiyeceklerden birisinin de süt olduğunu söyledi. Okul Sütü Projesi’nin, süt tüketimindeki eksikliğin kapatılması anlamındaki faydasının tartışmasız olduğunu bildiren Topaca, “Süt vazgeçemeyeceğimiz, hayatımızdan çıkaramayacağımız bir yiyecektir, içecektir. Bu projeyi her birlikte sahiplenmeliyiz” dedi. Vali Topaca, öğrencilere de “Süt içmekten kaçınmayın” tavsiyesinde bulundu.

Bakan Yılmaz: “Okul Sütü Programı’nı genişleteceğiz”

Konuşmasına hem yeni yarı yılın hem de okul sütünün hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, Okul Sütü Programı’na öğrencilere süt içme alışkanlığı kazandırılması amacıyla 2011-2012 eğitim-öğretim yılında başlandığını hatırlattı. Yılmaz, “Bakanlığımızın imkanlarının elverdiği ölçüde hem programı devam ettireceğiz hem de genişleteceğiz. Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri Okul Sütü, Salı ve Perşembe günleri ise Okul Üzümü dağıtıyoruz. Okul sütünü 5 güne çıkartmayı değerlendireceğiz” diye konuştu.

ismet-yilmaz-okul-sutu-2017-gidahatti

“Sağlık Bakanlığı, kantin listesini gözden geçirecek”

Daha iyi bir Türkiye, sağlıklı nesiller için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Yılmaz, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması gerektiğini, çünkü beslenmenin düzen ve denge istediğini kaydetti. Bu kapsamda Okul kantinlerinde satılacak yiyeceklere ilişkin listenin Sağlık Bakanlığı’ndan aldıklarını, ancak bazı itirazlar olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın bu listeyi gözden geçireceğini açıkladı.

Kendisinin öğrencilik döneminde dış yardımlarla süt dağıtımı yapıldığını da hatırlatan Yılmaz, “Şimdi Türkiye yardım alan olmaktan çıktı, kendi üreticimizin ürettiği sütleri, üzümleri dağıtıyoruz. Bu yarı yılda 30 binin üzerinde okulumuzda 6 milyon öğrencimize 270 milyonun üzerinde süt dağıtılacak” bilgisini verdi.

recep-akdag-okul-sutu-2017-gidahatti

“Süt ve süt ürünleri, en güzel beslenebildiğimiz ürünler”

Törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise sütün hem kendisi hem de kendisinden üretilen ürünlerle en güzel beslenebildiğimiz gıda olduğunu söyledi. Süt, peynir, yoğurt olarak ülkemizde üretilen ürünlerin rahatlıkla bulunabildiğini vurgulayan Akdağ, “Sağlığımız için bu ürünleri tüketmeliyiz. 2010 yılında yaptığımız bir araştırmada, düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketenlerin oranının %23 olduğunu tespit etmiştik. Ama eminim şimdi bu alışkanlığımız daha da artmış olacak. Bunda okul sütü programının büyük katkısı var” dedi.

“Sizler bizim için çok önemlisiniz” diye seslendiği öğrencilere “Bu yıl da bolca süt içmeye var mısınız?” diye soran Bakan Akdağ’a öğrencilerin yanıtı “Evet” oldu.

faruk-celik-okul-sutu-2017-gidahatti

“Okul Sütü ile çocuklarımız geleceğe sağlıklı hazırlanıyor”

Son olarak kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, çocukları geleceğe sağlıklı bir şekilde hazırlanması için birçok program uygulandığını, Okul Sütü’nün de bunlardan birisi olduğunu söyledi.

Suriye’deki savaş ortamına dikkat çekerek, Suriyeli çocukların savaştan kaçarken yaşamlarını yitirdiklerini vurgulayan Çelik, “Vatanımızı, bayrağımızı seviyor musunuz?” diye sorduğu çocuklardan, “Evet” yanıtını alınca, “Biz de sizleri çok seviyoruz” karşılığını verdi.

“Süt tüketiminde sorunumuz var”

Çocukların sağlıklı beslenmeleri için en iyi ortamı hazırlamanın velilerin, öğretmenlerin ve kendilerinin görevi olduğunu bildiren Çelik, sütün her yaşta, özellikle küçük yaşlarda tüketiminin büyük önem arz ettiğini söyledi. İçilen yarım litre sütün günlük ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70’ini, fosforun yüzde 60’ını, iyotun yüzde 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin yüzde 77’sini karşılayabildiğini belirten Çelik, “Ülkemizde 19 milyon ton süt üretiliyor. Süt üretiminde sorunumuz yok ama süt tüketiminde sorunumuz var. AB ülkelerinde kişi başına yıllık ortalama 80-100 litre süt tüketilirken, bizde 25 litre süt tüketiliyor. Bu programın genişletilmesini bakanlıklarımızla hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

okul-sutu-2017-dagitim-toren-gidahattiEğitim-öğretim yılının ikinci yarısı boyunca 58 bin ton süt dağıtımının gerçekleştirileceği, programın başından bu yana dağıtılan süt miktarının ise 305 bin ton olduğu bilgisini veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Program kapsamında 34 bin okulda 6 milyon öğrencimize bu dağıtım gerçekleşecek” dedi. Çelik, öğrencilerden gazlı, şekerli içeceklerden kaçınmaları uyarısında da bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Çelik, Akdağ ve Yılmaz, ilkokul öğrencilerine süt dağıttılar.